به نام خداوند جان و خرد

عشق و دلبستگی به میهن از غریزه های مقدس بشریت است که حتی جانداران دیگر هم ازین غریزه بی بهره نیستند و به سامان وآشیان خود علاقه د ارند .
هر انسان شرافتمندی می کوشد که این دلبستگی را در نهانگاه دل خویش فزونی دهد وآتش این علاقه را در کانون قلب خود فروزانتر گرداند زیرا خود و نیاکانش وامدار آب و خاکی هستند که از نعمتهای خدادادیش سودها برگرفته و بهره ها برده اند .
چه قدر دور از انسانیت اندکسانی که به مصالح و منافع پرورشگاه خود نیندیشند ودرفکر خدمتگزاری آن نباشند .
با اعتقاد به این اصل اصیل بوده است که این بنده از نوجوانی تاکنون که قلم به دست گرفته ام آنچه سیلابه ی روح بر ورق رانده ومطلب نوشته ام درباره ی ایران و آزادی و خدمت به فرهنگ و ادب و تمامیت این آب و خاک بوده است به این هم اکتفا نکرده ام بلکه قدم را نیز همراه قلم ساخته به مبارزه و نبردی پیگیر با متعدیان به حقوق جامعه و منافع ملی وسیاستهای استعماری قد برافراخته ام . گواه این مدعا کارنامه ی زندگی حقیر و آثار قلمی از مقالات و اشعار و تحقیقات ادبی است که به چاپ رسیده و به پیشگاه هم میهنانی گرامی تقدیم شده است افزون بر وظایف عمومی که در راه ایران عزیز به انجام رسانده ام برای زادگاه بدوی خود یعنی گزبرخوار که از عهد کودکی تا دوران نوجوانی مهد خاطرات شیرین زندگانی ام بوده است به ایفای خدمتی وﻳﮊه اندیشیده ، فرهنگسرایی بنیاد کرده ام که به خواست خداوند بی همتا اینک مدت چهار سال است که به راه افتاده و به صلاحدید هیات امنای این بنیاد و شورای شهرگز برخوار به فرهنگسرای ادیب برومند نامیده شده است .
امید و آرزوی من از تاسیس این فرهنگسرا بالا بردن سطح فرهنگ و آگاهی اهالی محترم گز و راهنمایی جوانان با استعداد آن به فراگرفتن هنرهای ملی و معلومات مورد نیاز امروز و دوری جستن از سرگرمی های زیان بخش و تفریحات ناسالم بوده است که خوشبختانه روز به روز ناظر استقبال آنان از این بنیاد فرهنگی هستم . ازسال ۱۳۸۰ که این فرهنگسرا بازگشایی شده است تا کنون صدها نفر در رشته های موسیقی ، خطاطی ، طراحی و نقاشی، قرائت قرآن مجید، کامپیوتر(رایانه)و… هنرآموزی کرده و از مطالعات خود در کتابخانه ی آن بهره ها برده اند .
* * *
محلِّ این فرهنگسرا در نبش خیابان سپاه نزدیک بزرگراه (برخوار – اصفهان) واقع است که خانه ای به مساحت ۳۴۰۰ مترمربع می باشد . در قسمت شمالی یک سالن مزیّن به گچ بری و یک شاه نشینی با دو پستو و در دو سوی آن دو طاق همقواره و پیوسته به هم وجود دارد . در قسمت شرقی یک حوض خانه ی بزرگ و یک آبدارخانه ی کوچک و در قسمت غربی یک اتاق بزرگ با دو اتاق کوچک تر واقع شده است .
افزون براین در ضلع غربی یک راهرو به یک زیر زمین منتهی می گردد که موزه ی مردم شناسی برخوار در آنجا تشکیل شده است .
در حیاط این عمارت ،حوضی آبی رنگ و دورسنگی در میان ساختمان و روبروی سالن ساخته شده و آب آن در جویباری به رنگ آبی پلّه پلّه با داشتن فوّاره های متعدد به سوی جنوب جاری می شود .این ساختمان را در صدوسی سال پیش از این ، مرحوم حاج محمّد علی خان ؛ بزرگ خاندان برومند ساخته و به زنده یاد مرحوم استاد حیدر علی خان برومند برادر زاده خود صلح کرده است ؛ استاد هم در زمان حیات ششدانگ این خانه را به تنها فرزند پسر ارشد خود صلح نموده است .

اینجانب به قصد تاسیس یک فرهنگسرا شش دانگ آن را از ایشان خریدم و ملکیّت آنرا به طور نیمانیم به نام خودم و آنجناب در دفترخانه اسناد رسمی وارد کردم.

* * *
این فرهنگسرا دارای اساس نامه و هیات امنایی است که هر شش ماه یک بار برای رسیدگی به چگونگی کار دست اندرکاران امور فرهنگسرا دعوت می شوند و هم اکنون برای اداره ی آن برای مدت پنج سال به شهرداری گزبرخوار به گونه ی بلاعوض اجاره داده شده است که بدیهی است در صورت مرتب اداره شدن آن و رضایت بخش بودن شیوه ی تعلیم و تعلّم مواد تدریسی اجاره نامه تجدید خواهد شد .
چون خوشبختانه در روزگار ما با اختراع رایانه و اینترنت ، ارتباط با علوم و فرهنگ و معارف مردم دنیا به وضع معجزه آمیزی ممکن گردیده است به این جهت برای این فرهنگسرا اختصاص یک سایت اینترنتی در نظر گرفته شد و اینک به یاری پروردگار این سایت به نام بنیاد فرهنگی و فرهنگسرای ادیب برومند افتتاح شد تا کلیه ی اخبار و فعالیت های فرهنگسرا و مطالب مفیدی که حاصل مطالعات و مباحثات هنری در کلاسها و کتابخانه ی می باشد و آنچه ارتباط با بنیاد فرهنگی ادیب برومند پیدا کند در این سایت منعکس گردد .
بدیهی است مطالب مهمی هم که از لحاظ اجتماعی و تاریخی ارتباط با گز پیدا کند انعکاسش در سایت فرهنگسرا بدون مانع خواهد بود .
موزه ی مردم شناسی برخوار در این فرهنگسرا به همت آقای مجید فروتن که یکی از مردم روشن بین و دانا علاقمند به تعالی زادگاه خود می باشد تاسیس شده است و نمایش پاره ای از اشیای گردآوری شده در سایت خالی از اشکال است .
امیدوارم این خدمات که بدون هیچ توقع و چشمداشتی از همشهریان گرامی جز حفظ آن از دخالتهای نابجای افراد غیر متناجس انجام یافته است موجب آن گردد که روزبه روز بر شهرت این فرهنگسرا با ایجاد پیوستگی با مراکز علمی و فرهنگی داخل و خارج کشور افزوده گردد